The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
205 g
Waterproof
200 m
The Festina Chrono Bike Limited Edition 2025 20731/2 men's sports watch is an exclusive new addition to the legendary Chrono Bike collection, which has been associated with cycling since the very beginning. The new Festina Chrono Bike combines sporty design, premium materials and versatility.
The 45.5 mm watch case is made of stainless steel with a black finish that ensures its strength and durability. The same benefits are offered by the black steel strap with a width of 22 mm. Inside the case is a Miyota M0S20 quartz movement with a running accuracy of ±20 sec per month, which allows for precise timekeeping.
On the unique rainbow dial we find modern colour details, which are complemented by applied indices and hands with luminescence, ensuring optimal legibility in any lighting conditions. There is also a date window at 6 o'clock, whose bezel perfectly matches the design of the entire dial. Everything is protected by a high-quality sapphire crystal, which gives the original dial maximum protection.
This sports chronograph boasts a water resistance of 200 m (20 ATM), so you don't have to take it off your wrist even when swimming.
The model is also often referred to as the Festina F20731/2.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 205 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 0S20 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 45,5 mm |
| Case height | 14,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel with IP treatment |
| Case color | Black |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Multicolor |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
flip-up |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: