| Movement | Solar |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Weight | 143 g |
| Waterproof | 200 m |
See more products brands
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
143 g
Waterproof
200 m
The Festina Chrono Bike smart sports watch is a successful combination of the legendary Chrono Bike collection, which is intrinsically linked to cycling, and the Connected smartwatch range. The new Festina Chrono Bike Connected model combines performance and style in a sporty and robust design with smart functions. It is made for those looking for a reliable, functional watch with a sporty character for both everyday wear and the toughest challenges.
The 46 mm watch case is made of 316L stainless steel, which provides strength and durability. On the black dial we find hands and index points with Super-LumiNova® luminescence. This ensures optimum legibility in all lighting conditions. There are also sub-dials, a stopwatch function, a date display and a pedometer. All protected by a nearly scratch-resistant sapphire crystal.
Inside the solar-powered watch works a smart module caliber MBT07.3 which provides Bluetooth functions, notifications, alarm, steps, connection to the app, etc. with a running accuracy of ±20 sec. The watch boasts a water resistance of 200m (20 ATM), so you don't have to take it off your wrist even when swimming. The model is equipped with a 28 mm wide rubber strap that matches the dial design.
The model is also often referred to as the F20763/1
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 143 g |
| Movement | Solar |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 46 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | India rubber |
Buckle ![]() |
buckle |
| Strap Width | 28 mm |
| Strap color | Blue |
Quick release system ![]() |
no |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Bluetooth, Pedometer, Smart functions |
Accumulator ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's steel watches Men's watches with stopwatch Men's silver watches Men's sports watches Men's watches with date Men's black watches Men's solar watches Men's watches under 400 EUR Men's watches with alarm Connected D Men's watches novelties Connected D Men’s Watches Festina Chrono Bike Chrono bike Men's blue watches Men's watches with bluetooth Men's watches with sapphire crystal
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: