| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Mineral |
| Weight | 140 g |
| Waterproof | 200 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
140 g
Waterproof
200 m
The Festina Chrono Bike men's sports watch is a new addition to the legendary Chrono Bike collection, which has been associated with cycling from the very beginning. The new Festina Chrono Bike combines performance and style in a robust design. It is made for those looking for a reliable, functional watch with a sporty character, both for everyday wear and the toughest challenges.
The 46mm case of the watch is made of 316L stainless steel, which provides it with strength and durability. On the black dial we find modern colour details that complement the hands and index points with Super-LumiNova® luminescence. This ensures optimum legibility in all lighting conditions. There are also sub-dials with a stopwatch function and a date window at the 3 o'clock position, whose bezel perfectly matches the design of the entire dial. All protected by a high-quality mineral glass.
Inside the watch is a Japanese Miyota M0S10 quartz movement with an accuracy of ±20 sec. This sporty chronograph boasts a water resistance of 200 m (20 ATM), so you don't have to take it off your wrist even when swimming. The watch features a 28 mm rubber strap that matches the dial design.
The model is also often referred to as the F20755/8
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 140 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 0S10 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 46 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | India rubber |
| Strap Width | 28 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's steel watches Men's watches with stopwatch Men's Quartz watches Men's silver watches Men's sports watches Men's watches with date Men's black watches Men's watches under 400 EUR Men's watches novelties Men’s Watches Festina Chrono Bike Chrono bike Men's watch with mineral glass
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: