The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
102 g
Waterproof
200 m
EDOX Delfin Quartz Chronograph 10109-357NCA-NINRO is a men's sports watch from the Delfin series. This model series is designed especially for water sports and diving watch lovers.
The case of the watch is made of high quality stainless steel with PVD finish in black. The case is followed by a strap made of natural rubber of the highest quality, which is very comfortable to wear. The distinctive blue dial is protected by a sapphire crystal that is resistant to any scratches.
The EDOX Delfin Quartz Chronograph 10109-357NCA-NINRO is powered by a Swiss battery-powered RONDA 5021.D movement. Besides the time function, the model is equipped with a date display at the 6 o'clock position. The model also offers a practical stopwatch function .
The EDOX Delfin Quartz Chronograph 10109-357NCA-NINRO model is characterized by a typical diver's watch design, thus, of course, excellent legibility, luminescence and unidirectional rotating lunette. The 200m water resistance guarantees durability in any contact with water, including diving.
This model is also sometimes referred to as the EDOX 10109-37NCABUIN.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Edox |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 102 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 5021.D |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | India rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Stopwatch, Screw-on crown, Tachymeter |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
EDOX is one of the fastest growing Swiss watch companies in the price level from 10,000 to 100,000 CZK. He is building a lasting name in the field of sports timekeeping as "masters timekeeper". EDOX is an independent Swiss watch brand that is mainly focused on sports models.
EDOX watches bear the prestigious Swiss Made logo, an important and legally protected mark of the quality of luxury Swiss watches. Since 1884, EDOX watches have been hand-assembled by skilled watchmakers in the Swiss Jura, an area that is world-famous for its watchmaking skills.
Manufacturer information: Montres Edox et Vista SA, La Sagne au Droz 18, 2714 Les Genevez JU, Switzerland / info@edox.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: