The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
200 m
Certina C014.410.16.051.00 watches win their owners over with their beautiful, elegant look and precise workmanship.
The Certina C014.410.16.051.00, which belongs to the DS First model series, has a date display. The detailed dial is protected by a sapphire crystal, which is resistant to any scratches. The watch has a steel case combined with ceramic and a black leather strap. The model has a water resistance of 20 ATM - suitable for light diving.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA 955.112 |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 12,25 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel and ceramics |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Screw-on crown |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query