The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
148 g
Waterproof
100 m
Estimated sales launch – October 2025 (subject to change). Due to high demand, order fulfillment may be delayed until the end of 2025. We inform customers individually about the current situation.
The Casio Edifice Automatic EFK-100CD-1AER is a piece belonging to the legendary Edifice model series, which has decided to expand its offer with models powered by mechanical movements. Inspired by motorsport, it offers a classic sporty-chic design that makes it a suitable everyday accessory.
The Casio Edifice Automatic EFK-100 models are the first mechanical watches in the stable of this Japanese manufacturer. The electroplating on the dial is reminiscent of the look of forged carbon, adding to the sporty feel of the models. The sapphire crystal ensures high durability for everyday use, and elaborate details such as applied indices and case lines and a brushed finish complete the sophisticated design.
With a classic timeless look, the Casio Edifice Automatic EFK-100CD-1AER features a black carbon dial and applied indices at the hour positions. It is protected by a sapphire crystal, ensuring high scratch resistance.
The watch case is made of stainless steel and is suitably complemented by a steel bracelet finished with a fold-over clasp with side opening. The watch is equipped with a date display at the 6 o'clock position. The slit hands are fitted with a luminescent coating at the ends, ensuring better orientation in low light conditions.
The movement is powered by a mechanical self-winding movement 5755 from Seiko Works (Seiko NH35A), with a power reserve of around 41 hours. The diameter of the watch case is 39 mm, so the watch can be suitable not only for gentlemen, but also for ladies. The water resistance of the watch is 100 m.
If you are looking for a simple watch suitable for everyday wear, a watch that is comfortable on the hands and you don't have to worry about jumping into the pool with it, the Casio Edifice EFK 100CD-1A is the right solution.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports, Casual, Universal |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 148 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 5755 |
| Movement accuracy in seconds | Maximum deviation +45 to -35 s / day |
Power Reserve ![]() |
41 hours |
| Case size | 39 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
43,5 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Push Button Deployant Clasp |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Transparent back case |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: