The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Plastic
Weight
52 g
Waterproof
30 m
The Casio AQ-800EST-1AER Stranger Things Collaboration from the Vintage Collection comes in a unique edition created in collaboration with Netflix's iconic Stranger Things series, which enters its final season 5 this year. This model is based on the popular AQ-800 retro concept, but its look and details reference the two worlds of the series.
The dial is adorned with a motif of twisted lianas, reminiscent of the progressing influence of Vecna. The metallic applied numerals at the hour positions are rendered in the characteristic Stranger Things font and add a dramatic character to the watch. The dial is decorated with the Stranger Things logo, while the bracelet clasp bears the number "001", referring to the tattoo worn by Vecna.
The Casio AQ 800EST-1A also has a digital display that shows the second time, date, day of the week, stopwatch, alarm in addition to the analogue time display. The calendar is fully automatic on the watch, so you don't have to worry about adjusting it over time. The resin case of the watch is complemented by a steel bracelet, which is popular not only for its design but also for its easy length adjustment. The case and bracelet are finished in silver.
The black dial is protected by a plastic glass. The case diameter of 32.1 x 40.7 mm makes it a medium-sized watch. The water resistance of this model is 30 m - suitable at most for accidental contact with water during hand washing and rain. Not only the appearance, but also the size predestines this model for both gentlemen and ladies.
The watch comes in a special package with Demogorgon and liana motifs, capturing the terrifying forces the characters face throughout the series.
The watch delights with a long battery life, up to 3 years, making this model a reliable everyday accessory and, in this version, a stylish collector's piece for Stranger Things fans.
Stranger Things is an American science fiction horror mystery television series with worldwide success, set in the small town of Hawkins, Indiana in the 1980s. In 1983, a young boy goes missing in this sleepy Midwestern town. As friends, family and local police try to find out where he has gone, they are drawn into a mystery involving top-secret experiments, terrifying supernatural forces and one very special little girl.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 52 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 5696 |
| Movement accuracy in seconds | ±30 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 32,1 x 40,7 mm |
| Case height | 8,7 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Resin |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Plastic |
| Dial | Combined |
| Dial color | Black |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
posuvná zaklapovací |
| Strap color | Gray |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Automatic calendar, Dual time / GMT |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: