The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The elegant Candino Lady Elegance C4736/3 ladies' watch is guaranteed to charm all ladies who are lovers of tasteful and subtle accessories. Thanks to its delicate appearance, it will be a great addition to any company.
The 33 mm case is made of stainless steel. The simple burgundy dial is complemented by pinkish hands and indices. A handy date indicator is located at the traditional 3 position. Everything is protected by a sapphire crystal that is extremely scratch-resistant. Inside the watch is a battery-operated Swiss movement.
Water resistance of 5 ATM indicates that the watch will not be harmed by rain, hand washing or evening showers. You can easily strap it onto your wrist thanks to the colour-coordinating strap.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Candino |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 33 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Pink |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Pink |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Candino brand was born in 1947 in the Swiss town of Herbetswil, where watchmaker Adolf Flury-Hug opened a workshop where he realized his visionary endeavors.
It is no coincidence that the workshop still stands in its original form next to the current production plant - the brand still respects the traditional approach to watchmaking, only adding elegance and modern design to the watches.
The Candino brand uses state-of-the-art technology to produce watches with the Swiss Made seal. Candino is based on traditional Swiss watchmaking and devotes special care to the entire production process.Therefore, it achieves the highest level of product quality at favorable prices.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of the Candino brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / candino-biel@festinagroup.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: