| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Weight | |
| Waterproof | 30 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
30 m
The Bulova Sutton Diamond 98L330 ladies' watch from the Classic Sutton Square collection is the perfect combination of timeless elegance and sophisticated details. At first glance, the smaller square case in bicolour, combined with the finely detailed dial, creates a subtle whole. It is the ideal accessory for social events and everyday wear.
The silver dial with its subtle sunburst effect is the backdrop for the applied indices at the watch positions and the polished dauphine hands in gold. It is protected by a sapphire crystal. The colour combination of the dial flows seamlessly into the bicolour design of the case and bracelet. The overall elegant impression of the watch is also completed by the delicate crown.
The 23 mm diameter steel case complements the very pleasant on the hand delicate seven-row bracelet finished with a butterfly clasp with pushers. The watch is powered by a reliable Miyota GL24 battery-powered movement that excels in precision and low maintenance. The watch is water resistant to 30m, so it can handle normal contact with water during hand washing and rain.
The Bulova Sutton 98L330 is an ideal choice for women looking for a reliable watch in a timeless design that will subtly complement their outfit.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota GL24 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 23 mm |
| Case height | 8 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap color | Bicolor |
| Date | No |
| Functions | No date |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Ladies dress watch Ladies Steel Watches Women's gold watches Classic Women's Quartz watches Women's silver watches Women's watches Bulova Women's watches novelties Women's watches over 400 EUR Classic Bulova Women's watches with steel bracelet Women's watches with sapphire crystal
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: