| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | |
| Waterproof | 100 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
100 m
At first glance, the Bulova Racer Chronograph 98B468 impresses with its distinctive design inspired by the world of motorsport. The Racer Chronograph collection is built on Bulova's historic involvement in motor racing - from minicar racing to the highest levels of motor racing, and is a stylish expression of the brand's racing history and passion for speed.
With its dynamic lines, the steel case recalls the aerodynamic shapes of sports cars. The sporty style is also enhanced by the distinctive tachymetric lunette in a combination of green and black or the robust chronograph buttons evoking the controls of racing cars. The case is complemented by a steel bracelet finished with a butterfly clasp, which features a quick-release system.
The green dial offers excellent clarity, and the luminescence on the hands and indexes ensures good legibility when moving into the dark. The dial is protected by a sapphire crystal with internal anti-reflective coating.
The model is equipped with a date display, 24-hour time display and stopwatch. The stopwatch, with which intervals of 59 min and 59 s can be measured to an accuracy of 1/1 second, is operated by buttons on the side of the case - the top stopwatch starts and stops, the bottom stopwatch resets the measurement. The 24-hour time display is then located in the sub-dial at the 3 o'clock position.
The watch is powered by a reliable Miyota 0S21 battery movement. With a case diameter of 42 mm, the watch fits perfectly on most men's wrists. The water resistance of the watch is 100 m.
The Bulova Racer Chronograph 98B468 is the ideal choice for anyone looking for a sports watch with a distinctive character and racing DNA.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 0S21 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
47 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Barrel |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Green |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
| Other functions | 24-hour time display |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's steel watches Men's watches with stopwatch Men’s Watches Bulova Archive Series Archive Series Men's Quartz watches Men's silver watches Men's sports watches Men's watches with date Men's watches novelties Men's watches over 400 EUR Bulova Men's watches with steel bracelet Men's watches with sapphire crystal Watch gift for men Men's green watches
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: