The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
30 m
The Bulova Crystal 98L256 ladies watch is a great choice for women looking for an elegant watch suitable for everyday wear or as an ideal accessory for company. Ladies will especially appreciate the mother-of-pearl dial and Swarovski crystal set lunette, which makes the watch a jewel and emphasizes its charm.
Bulova Crystal 98L256 is a model from the Bulova Crystal series. The case and bracelet are made of stainless steel with gold IP finish. The fine hands and indices, alternating Roman numerals and Swarovski crystals, stand out on the clear mother-of-pearl dial. The watch hands are luminescent, making it easier to read the time in low-light conditions. The dial is protected by a mineral glass. The lunette of the case is also set with Swarovski crystals. The water resistance of this model is 30 m, so the watch can withstand accidental contact with water during hand washing and rain. Due to the case diameter of 32 mm, it is also a suitable choice for smaller women's wrists.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 32 mm |
| Case height | 7,1 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel with IP treatment |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Pearl |
| Strap material | Stainless steel with IP treatment |
Buckle ![]() |
Push Button Deployant Clasp |
| Strap color | Gold |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: