The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
30 m
The Bulova Automatic 98A330 Kalil House from the Frank Lloyd Wright collection represents a unique fusion of the world of watchmaking and architecture. They are a tribute to one of Frank Lloyd Wright's most famous buildings - the Toufic H. Kalil House, part of Wright's Usonian Automatic collection.
The dial design is meticulously detailed. The textured pattern in shades of grey and green evokes the house and its wooded surroundings, while mimicking its most eye-catching feature, the modular block construction with a series of rectangular windows that are characteristic of the building. A glimpse of the dial section reveals the heart of the watch - the inertia of the automatically driven Miyota movement. Here, too, we can feel connected to the architect - the use of an automatic movement resonates with Kalil's nickname "Automatic".
The 39 mm diameter case is made of stainless steel with IP surface treatment in grey tones. The alternation of polished and brushed parts creates an interesting contrast. The case is complemented by a brown leather strap 20 mm wide with black stitching. It is finished with a thorn buckle with the architect's signature.
The dial of the watch is protected by a sapphire crystal with anti-reflective glass, ensuring excellent readability in direct light. The watch face is glazed and decorated with an open block motif, the name of the 1955 Kalil house and the Frank Lloyd Wright logo.
The watch is powered by a self-winding Miyota 82S0 mechanical movement with a power reserve of around 42 hours. The water resistance of the watch is 30 m, so it can withstand contact with water when washing hands, rain.
Bulova Kalil House Automatic 98A330 is an interesting model for those who appreciate the combination of culture, architecture and mechanics. They are a wearable work of art with the soul of a legendary building and a brilliant architect.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Miyota 82S0 |
| Movement accuracy in seconds | -20/+40 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 39 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
46 mm |
| Case height | 11,8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel with IP treatment |
| Case color | Black |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray, green |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: