| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | |
| Waterproof | 100 m |
See more products brands
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
100 m
Biatec Fusion First Edition is a limited edition of only 50 pieces. The dial of each is made of genuine meteorite. It's not just a watch - it's a rare collector's piece.
The model boasts a 39mm case made of 316L stainless steel with a black DLC finish, while a combination of polished and brushed surfaces are used on the case and bracelet. This technology ensures that your watch will retain its shine and beauty even after years of wear.
At first glance, we find the traditional 3D logo of the brand on the name of the collection on the unique black dial made of genuine meteorite, in addition to the indices and hands, which are equipped with Super-LumiNova BGW9. The entire dial is then protected by a sapphire crystal front with a double-sided anti-reflective treatment.
For an extraordinary enjoyment of the watch, among other things, a view of the ornate swiss-made Sellita SW300 TOP movement with automatic winding and a power reserve of 56 hours is also provided. It is equipped with the Hackig and Incabloc systems. Its work can be observed through the polished sapphire crystal, held in place by 4 screws.
A special chemical-resistant rubber seal, a steel protection of the large crown with the Biatec logo and a water resistance of 100 m ensure the watch's enhanced safety.
The 20 mm wide bracelet is made of stainless steel with NanTec coating and features a quick-release system and a butterfly clasp with micro-adjustment, which allows convenient adjustment of the overall length.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Biatec |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Slovak |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Sellita SW300 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
56 hodin |
| Case size | 39 x 47 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
47,4 mm |
| Case height | 9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel with DLC |
| Case color | Black |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel with DLC |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | No date |
Luminescence ![]() |
SuperLumiNova |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Ladies dress watch Ladies Steel Watches Men's automatic watches Men's dress watches Men's steel watches Women's automatic watches Exclusive Men's black watches Women's black watches Men's watches novelties Men's watches over 400 EUR Women's watches novelties Women's watches over 400 EUR Exclusive Men's mechanical watches Men's Slovak watch Women's mechanical watches Women's Slovak watch Biatec Men's watches with steel bracelet Women's watches with steel bracelet Men's watches with sapphire crystal Women's watches with sapphire crystal Women's watches Biatec Men's Watches Biatec
The word "Biatec" (or "Biatex") probably comes from the name of a monarch who began to appear on old Celtic coins minted in what is now Bratislava in the first century BC. It is also the name used to describe the coins themselves. Today, this name is carried by a young Slovak watch brand, which hereby refers to a strong connection with the Slovak national heritage.
The Biatec brand produces modern mechanical watches that combine modern technology with simple elegance. He uses high-quality Swiss mechanical movements in his watch. The design of the Biatec watch is elegant and stylish, yet simple, inspired by the Slovak national heritage, as well as important Slovak symbols or world technological achievements of the past. Their motto speaks for itself: "The search for perfection ..."
Manufacturer information: Pod dráhami 11, 96001 Zvolen, Slovakia / info@biatecwatches.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: