The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
178 g
Waterproof
200 m
Limited edition 500 pieces called Zeppelin 7266-2 Spiderman Alain Robert is dedicated to the famous skyscraper climber. The men's model Zeppelin 7266-2 boasts a clear dial with tastefully crafted hands that add to the watch's timeless look and elegance. This piece stands out from the otherwise mostly pilot Zeppelin watches with its diving performance.
The case of the Zeppelin 7266-2 is made of stainless steel, as is its bracelet. Inside the case ticks a Japanese Miyota 9015 mechanical movement with automatic winding. Its work at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour can be observed thanks to the transparent case back. This movement has a hacking function (stopping the second hand when ordered) and the possibility of manual winding with the crown. A very practical function is the date display at the traditional 3 o'clock position. A one-way rotating diving lunette, which is coated with black PVD, serves to measure the time.
The clear dial, which retains a rather pilot-like character despite the diving parameters of this model, is protected by a sapphire crystal which is maximally scratch-resistant. Legibility in low-light conditions is ensured by the luminescence of the SuperLuminova on the hands and numerals. The water resistance of this hilarious piece is 200m, so the watch can handle almost any contact with water, including diving. The water resistance is supported by a screw-down crown.
The Zeppelin 7266-2 Spiderman watch comes in a box with a spare silicone strap and extractor for easy replacement. This way you have both a steel bracelet and a replacement silicone bracelet to go with the watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Dive, Pilot, Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 178 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Miyota 9015 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| Functions | Date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query