The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire treated mineral
Weight
52 g
Waterproof
50 m
The newly introduced Vintage Sport range features an innovative square-shaped case with a black PVD finish, which uses the same shape as the Wenger logo itself. It features a classic dial with greenish indices, and a date window at 6 o'clock.
The model, marked Wenger Vintage Sport 01.1921.113, is powered by a Ronda 705 Swiss movement. The dial is dominated by a distinctive red seconds hand, while the hour and minute hands have a layer of luminescence on them. The inner dial features the numerals 3 and 9. The dial glass is made of mineral with a sapphire finish.
The watch will stay on your wrist thanks to the silicone strap. Easy strap replacement is ensured by the quick release fastening system. It is also worth mentioning the signed crown with the Swiss Cross placed classically on the right side of the case. The water resistance of this elegant watch is 5 ATM. Thanks to this waterproofness, the watch can withstand fleeting contact with water, which can be compared to, for example, splashing water, rain, etc.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Wenger |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 52 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 705 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 37 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Case color | Black |
| Crystal material | Sapphire treated mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Quality, a tradition dating back to 1893 and the classic suffix "Swiss made" - this is the Wenger brand.
It became famous mainly thanks to the (Swiss Army Knife), but its scope is much wider. In addition to a wide range of outdoor and kitchen knives and tools, these are above all high-quality Swiss watches renowned for their precision, modern design and quality workmanship. Thanks to these qualities, they have won the admiration and respect of customers and competitors.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Wenger brand.
Manufacturer information: Wenger S.A., Route de Bâle 63, CH-2800 Delémont, Switzerland / watch@wenger.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: