The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Hand Wind
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
Chronograph's new 1970s dial isn't just green - it's a canvas of intrigue. Vibrant yet deep, with a touch of burnt-out undertones, it shrouds itself in layers of mystery. To some it evokes the iconic British Racing Green; to others it whispers tales of more mystical and cultural depths. This green not only catches the eye, but also stimulates the mind. Delve into its mystery and discover what secrets it holds for you!
The Vulcain Chronograph from the 1970s is a stylish and iconic watch that sums up the essence of that era. With a bold and robust design, this watch features a distinctive 38mm cushion case and a multi-function chronograph dial with sub-dials for precise timekeeping. The 1970s Vulcain Chronograph exudes a sense of vintage charm with its stainless steel case, sunburst dial and classic hour markers. This watch is not only a testament to the watchmaking craftsmanship of its time, but also a timeless piece for those who appreciate both history and style.
Themanually wound Selita SW510 offers 28,800 semi-frequencies per hour and a superb power reserve of 63 hours.
The Vulcain Chronograph 1970 with green dial is produced in a limited edition of 100 pieces.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Vulcain |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Hand Wind |
| Caliber | Sellita SW510 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
63 hodin |
| Case size | 39 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
45 mm |
| Case height | 12,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Green |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap Width | 20 mm |
| Date | No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Stopwatch |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Watchmaker Vulcain was founded in 1858 and is the inventor of the alarm complication for wristwatches. This innovation made Vulcain watches popular with US presidents starting with Harry S. Truman, earning the brand the reputation of "The Watch for Presidents." With more than 150 years of history and innovation, Vulcain maintains its historical heritage and unique know-how. The manufacture has a prominent role in the international watch scene thanks to its high-quality mechanical watches.
Manufacturer information: Manufacture des montres Vulcain S.A, Chemin des Tourelles 4, 2400 Le Locle, Switzerland / info@vulcain-watches.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: