The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Plastic
Crystal material
Sapphire
Weight
110 g
Waterproof
300 m
The P 6600 Automatic Pro is designed for demanding users with an eye for detail. It features a double case, high water resistance and a sapphire crystal. The watch is powered by an ETA automatic movement in Elaboré version. By day, the white indices contrast beautifully against the black background, while at night you will appreciate the sophisticated luminescence of the trigalight technology - the numerals 1-11 in green, 12 in orange, the hands and lunette also in green.
As of 2017, the model is also referred to as the Traser P66 Automatic Pro and is included in a collection called the Traser P-Collection. The version with a fabric strap is designated 100267.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Traser |
| Gender | Male |
| Style | Military, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 300 m |
| Weight | 110 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2824-2 Elaboré |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Outer: fiberglass plastic, inner: steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Textile |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Trigalight – green, orange |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Traser gained world fame mainly thanks to its trigalight® luminescent technology. You will see the Traser watch even in absolute darkness! Trigalight lighting does not require a battery or any other light source, special handling or maintenance.
Traser watches are extremely durable and made of the highest quality materials. They have been used by US troops since 1991.
Since the spring of 2018, the watch has been included in the Traser Tactical Adventure Collection and Traser Active Lifestyle Collection groups.
From a historical point of view, we still rank the watches in the original model lines, which are listed below.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Traser brand.
Manufacturer information: traser swiss H3 watches, Freiburgstrasse 624, 3172 Niederwangen, Switzerland / info@traser.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: