The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
131 g
Waterproof
30 m
The Tissot Tradition Quartz Perpetual Calendar T063.637.36.037.00 watches for men win their owners above all with their elegant appearance and precise workmanship, as is customary for the Tissot brand.
The Tissot T0636373603700 watches belonging to the T-Classic model series have a water resistance of 3 ATM - suitable for hand washing and splashing water. The detailed dial is protected by a sapphire crystal, which is resistant to any scratches. The case of the watch is made of stainless steel with a PVD finish in rose gold and is complemented by a leather strap.
Inside the watch beats the Swiss ETA G15.561 movement, which has a Perpetual Calendar function. Thus, the current date only needs to be set once and then only in leap years on February 29. At position 10 we find the month indicator, the day of the week indicator is at position 2 and at position 6 we find the retrograde indicator of the current date.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 131 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA G15.561 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Endless calendar |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: