The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
109 g
Waterproof
300 m
Tissot Seastar 1000 Chrono T120.417.37.051.00 is aT-Sport Seastarwatch . This model series is designed especially for water sports and diving watch lovers.
The Tissot T1204173705100 model is powered by a Swiss ETA G10.212 Powerdrive battery movement with 4 jewels. Thanks to this attribute, you can count on a maximum daily variation in running accuracy of +/- 0.1 seconds. In addition to the time function, it is equipped with a date display between indices 4-5. The model also offers a stopwatch function with a measurement accuracy of up to 1/10 of a second.
The watch is made with a combination of steel case and rubber strap. The dial is protected by a sapphire crystal that is highly scratch resistant. The watch case is finished in a rose gold PVD finish. This model is characterized by a typical diver's watch design , so of course there is excellent legibility, luminescence and a unidirectional rotating diving lunette with an aluminium insert. The300m water resistance is backed by ascrew-down crown and guarantees durability in almost any contact with water, including deep diving.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 300 m |
| Weight | 109 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA G10.212 Powerdrive |
| Movement accuracy in seconds | +/- 0,1 sec. / day |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/10 sec. |
| Case size | 45,5 mm |
| Case height | 12,8 |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Case color | Rose gold |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Stopwatch, Screw-on crown |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: