The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
88 g
Waterproof
200 m
The Tissot PRC 200 Quartz Chronograph T114.417.17.037.02 is part of the T-Sport PRC 200 series. This model series is popular for its classic design, usable for any occasion, combined with an affordable price.
The Tissot T1144171703702 model is powered by the Swiss ETA G10.212 Powerdrive battery-powered movement with 4 jewels. Thanks to this attribute, you can count on a maximum daily variation in running accuracy of +/- 0.1 seconds. In addition to the time function, it is equipped with a date display between indices 4-5. The model also offers a stopwatch function with a measurement accuracy of up to 1/10 of a second.
The case of the watch is made of stainless steel and is held on the wrist by a silicone strap. The dial is protected by a sapphire crystal, which is highly resistant to scratches. Thanks to its water resistance to 200 metres (20 ATM) , the watch does not need to be removed from the wrist even when swimming, snorkelling or deep-sea diving. This makes it a great partner not only for everyday wear, but also for sports in the water and on land.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 88 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA G10.212 |
| Movement accuracy in seconds | ± 10 sec. / year |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/10 sec. |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Red |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Screw-on crown, Tachymeter |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: