The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
139 g
Waterproof
100 m
The Tissot PR 100 Sport Chic Chronograph T101.917.22.151.00 is part of the T-Classic PR 100 series. This model series is popular for its versatile design, usable for any occasion.
The Tissot T1019172215100 model is powered by a battery-operated Swiss ETA G15.212 movement with 6 jewels. The case and bracelet of the watch is made of high quality stainless steel. The dial is protected by a sapphire crystal, which is highly resistant to scratches. The case and the central part of the bracelet are finished in rose gold PVD. Thanks to the water resistance to 100 metres (10 ATM) , there is no need to remove the watch from the wrist even when swimming or snorkelling. It will be a great partner not only for everyday wear, but also for sports in the water and on land. Among the functions, besides the date display, the watch also has a stopwatch with an accuracy of 1/10th of a second. The luminescence on the hands and indices is also useful.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Female |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 139 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA G15.212 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/10 sec. |
| Case size | 38 mm |
| Case height | 10,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Pink Pearl |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 19 mm |
| Strap color | Pink |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: