The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
133 g
Waterproof
30 m
The Tissot Le Locle Automatic Small Second T006.428.22.038.01 men's watch, part of the T-CLASSIC Le Locle series, is characterized by its understated and elegant look, which makes it suitable for everyday wear as well as for company.
The case of the Tissot T0064282203801 watch is made of stainless steel in bicolour finish (the gold part is PVD coated) and houses the ETA 2825-2 mechanical movement, which has an off-centre seconds hand at 6. The movement's operation can be observed thanks to the transparent dial. The clearly crafted dial, protected by a sapphire crystal, impresses with Roman numerals and is also equipped with a date display at the traditional 3 o'clock position. The elegance of this model is highlighted by the bicolour steel movement, which perfectly matches the case design.
The water resistance of the watch is 30 m, so it can easily handle normal contact with water, such as rain. With a case diameter of 39.3mm, it will please all men's wrists.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 133 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2825-2 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 39,3 mm |
| Case height | 11,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
| Strap Width | 19 mm |
| Strap color | Bicolor |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Off-center seconds hand |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: