The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Hand Wind
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
25 g
Waterproof
30 m
The Tissot Heritage Porto Small Lady T128.161.16.012.00 is a Heritage watch. The watch follows one of Tissot's iconic models and looks great on a woman's wrist.
The watch is inspired by a model made by Tissot in 1910, and is described as "tonneau-shaped", which denotes a special shape resembling a barrel. The name Porto is based on the previous limited edition and highlights the Portuguese city of Porto, which was named European Capital of Culture in 2001.
The Tissot T1281611601200 is powered by a mechanical movement with manual winding ETA Mechanical 48.181. The machine has 18 stones and has a winding power reserve of 48 hours. Its work can be monitored through the transparent back cap. The balance spring of this movement is made of Nivachron alloy, which is more resistant to magnetic field and temperature changes and has the effect of improving the accuracy of the watch.
The case is made of stainless steel. The silver-coloured dial is protected by a glass sapphire crystal and thanks to the anti-reflective layer, reading the time will be easy even in direct sunlight. On the dial, in addition to the historic Tissot logo, we find Arabic numerals, which add to the elegance of the watch. Thanks to its water resistance to 30 metres (3 ATM), it can withstand minor contact with water, which can be compared to washing your hands.
Because of the barrel shape of the case, the watch fits perfectly and is very comfortable to wear thanks to the leather strap, unconventionally attached to the case. This elegant model should not be missed on the wrist of every lover of unconventional social watches.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 25 g |
| Movement | Hand Wind |
| Caliber | ETA Mecanical 48.181 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
48 hours |
| Case size | 30 x 22 mm |
| Case height | 8,4 mm |
| Case shape | Barrel |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 12 mm |
| Strap color | Black |
| Date | No |
| Functions | No date |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Nivachron |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: