The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
109 g
Waterproof
50 m
Price is approximate and subject to change.
Men's Tissot Heritage 1938 T142.428.11.082.00 watch belongs to the Heritage line. Its elegant look makes it especially suitable for social use, but it is also perfect for everyday wear.
The Tissot T1424281108200 model is powered by the legendary Swiss mechanical movement with automatic winding ETA 2895-2, which has 25 stone settings, has a power reserve of up to 42 hours and operates at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour. In addition, the work of the machine can be monitored through the transparent back cap.
The watch case is made of stainless steel and is held on the wrist by a braided steel bracelet. The set also includes a grey leather strap. The elegantly designed dial is protected by a sapphire crystal, which is highly resistant to scratches. With a water resistance of up to 50 meters (3 ATM), it can withstand normal water contact such as hand washing, rain or showers. This makes them a great partner not only for company but also for everyday wear.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 109 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2895-2 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 39 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Silver |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Eccentric second hand |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: