The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Precious metal
Crystal material
Sapphire
Weight
52 g
Waterproof
30 m
The Tissot Excellence Automatic 18k Gold T926.407.76.041.00, a T-Gold watch, brings elegance, enhanced by the use of gold elements on the case and dial. It is a model made in a traditional style with a touch of luxury.
The case of the Tissot T9264077604100 is made of 18kt rose gold and houses a Swiss mechanical movement with automatic winding ETA 2892-A2. It boasts a winding power reserve of up to 42 hours.
The neatly crafted dial is protected by a sapphire crystal that is highly scratch resistant. The elegance of this model is enhanced by the leather strap, which perfectly matches the case design. The water resistance of the watch is 30m, so it can easily handle normal contact with water, such as rain or hand washing.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 52 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2892-A2 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 39,8 mm |
| Case height | 7,6 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Gold |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: