The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
127 g
Waterproof
100 m
Tissot Couturier Automatic T035.627.16.051.00 is a T-Classic watch. It offers a popular sporty-elegant design that makes it a great companion for any occasion.
The Tissot T0356271605100 is powered by the automatic Swiss movement C01.211 with 15 jewels. Its detailed workmanship can be observed through the transparent dial. The power reserve is up to 45 hours when fully wound. Besides the time function, it is equipped with a date display, stopwatch and tachymeter. The date display can be found at the 3 o'clock index.
The watch is made with a combination of steel case and leather strap. The dial is protected by an anti-reflective sapphire crystal, which is highly resistant to scratches. Thanks to the water resistance to 100 metres (10 ATM) , there is no need to remove the watch from your hand even when swimming or snorkelling.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 127 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | C01.211 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 14,84 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Tachymeter |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: