The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
104 g
Waterproof
50 m
The Swiss Tissot Chemin des Tourelles Automatic Chronograph T139.462.36.298.00 is a T-Classic Chemin des Tourelles watch. The watch impresses with its elegant and timeless look.
The Tissot T1394623629800 watch has a case made of stainless steel in a rose gold PVD finish, which is complemented by a brown leather strap. Inside, the ETA Valjoux A05.231 Swiss mechanical movement with automatic winding works reliably, based on the Valjoux 7753. The movement has a power reserve of up to 68 hours, operates at a frequency of 4 Hz (28,800 oscillations per hour) and has 29 stone settings. The machine has a stopwatch function , hacking and a manual winding option. The flywheel of this movement is made of Nivachron alloy, which is more resistant to magnetic field and temperature changes and results in better watch accuracy.
The brown-coloured dial is protected by a sapphire crystal with an anti-reflective coating, which is maximally scratch-resistant. The water resistance of this model is 50m, so it can handle basic water contact like rain or shower. The diameter of the case is 42mm, so the watch fits perfectly on most men's wrists.
The strap length is 115 + 75mm.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 104 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA A05.231 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
68 hodin |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 15,1 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Case color | Rose gold |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Brown |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Dark Brown |
| Date | No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Stopwatch, Transparent back case, No date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Nivachron |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: