The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
170 g
Waterproof
100 m
Swiss Swiss men's watch Swiss Military Hanowa FLAGSHIP X CHRONO SMWGI2100703 from the Land series will win its fans especially with its features and great price...
The watch is made of high-quality steel, the dial is protected by sapphire glass, which is highly resistant to scratches.
The watch features a date display at the 5 o'clock position, a stopwatch and luminescent hands and indices.
The water resistance of the Swiss Military Hanowa FLAGSHIP X CHRONO SMWGI2100703 is 100m (10 atmospheres). Therefore, it can handle all water sports practiced at the surface and shallow diving or snorkeling and the watch will always remain "dry."
Fits perfectly on almost any man's hand thanks to the 43mm case size.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Swiss Military Hanowa |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 170 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 5030.D |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Swiss Military Hanowa watches (often abbreviated as SMH watches) have been making watches for more than 50 years. They specialize in high-endurance sports watches. Their collection includes both Quartz watches and fully automatic models. The founder of the company is Hans Noll, from his name the name of the company Hans Noll Watches - Hanowa is derived.
The brand holds the Swiss made label. Hanowa uses high-quality 316L steel, Swiss machines and luminescence in SuperLuminova technology. Most Hanowa watch models are equipped with sapphire crystal. Since 2014, Hanowa has been a licensed member of the Swiss Conference, which underlines the high quality standards in watch production.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Swiss Military Hanowa brand.
Manufacturer information: Hanowa AG, Industriestrasse 5, 4313 Möhlin, Switzerland / info@hanowa.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: