The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
50 m
The Swiss Military by Chrono SMP36009.01 men's watch from the Quartz series is popular for its simple design and quality workmanship. It can be used for casual wear as well as for company.
The watch is made in all-steel construction. The dial is protected by mineral glass. The date display is placed in the traditional third position. The water resistance of the Swiss Military by Chrono SMP36009.01 is 50m (5 atmospheres). The watch can therefore withstand minor contact with water, such as when washing hands or taking a shower. The diameter of the case is 41 mm.
We guarantee the watch for 5 years!
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Swiss Military by Chrono |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 515 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 10 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Quartz Quartz Watches on Offer Archív Swiss Military by Chrono
The Swiss Military by Chrono watch belongs to a suitable entry level among Swiss watches (similar to the Swiss Military Hanowa or Wenger). For an affordable price, you get Swiss quality in an often sporty design.
Swiss Military watches boast the Swiss made label, have a more than 40-year tradition and an international 5-year warranty.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Swiss Military by Chrono brand.
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: