Trigalight

Technologie Trigalight® od společnosti Mb-microtec využívá světelný zdroj na bázi plynného tritia. Ve vědeckých kruzích je známá pod anglickou zkratkou GTLS a jejímu komerčnímu využití předcházely desetiletí výzkumů.

Nepatrné množství plynu tritia je hermeticky uzavřeno v tenkém skle, uvnitř pokryté fosforeskujícím materiálem. Elektrony pocházející z tritia aktivují hmotu, aby vydávala trvalé slabé světlo.

Výroba

Neustálým vylepšováním výrobního procesu dosáhla firma Mb-microtec špičkové technologické úrovně. Velikostí i kvalitou nemá na trhu konkurenci. Pomocí laseru je každý zdroj světla trigalight® uříznut a neprodyšně uzavřen. Z takto zabezpečené ampule plyn již nikdy neunikne. Technologie umožňují vyrábět zdroje světla o průměru 0,5 mm a délce 1,2 mm.

Bezpečnost na prvním místě

Vzhledem k tomu, že tritium je slabý radioaktivní materiál, je nezbytné ujasnit si možná rizika. Ze skleněné ampule trigalight® pomalá energie elektronů tritia uniknout nemůže. Bylo by zapotřebí velmi hrubé síly, aby došlo k jejímu protržení. Za předpokladu, že by v nevětrané místnosti praskly najednou všechny ampule použité na 40ti hodinkách (1 000 millicuries) a uvolnil se plyn tritita, byly by osoby v této místnosti vystaveny 50% roční dávce přirozeného záření, jemuž je vystavena každá žijící bytost na zemi. Částice tritia urazí ve vzduchu maximálně 6 mm a ve vodě pouhých 0,006 mm. Dalším příkladem může být, že pokud ho někdo „omylem" pozře (například ze svých hodinek), tak se plně rozpouští ve vodě a následně se vyloučí močí bez jakýchkoliv následků. Na těchto příkladech je demonstrována neškodnost tohoto produktu. Přečtěte si podrobný článek o bezpečnosti Trigalightu.

Použití v praxi

Mb-microtec H3 osvětlení je komerčně označováno jako Trigalight®. Tato technologie umožňuje odečtení času z hodinek při jakékoliv viditelnosti a to bez využití baterie. Dle typu použitého fosforeskujícího materiálu může vydávat světlo v různých barevných odstínech. Lidské oko vnímá jako nejjasnější zelenou barvu, ale při výrobě hodinek se využívá i světlo oranžové, modré, červené, bílé, žluté, nebo růžové. Tritium není stabilní, ale rozkládá se na neškodný plyn helium s poločasem rozpadu cca 12,3 let. To znamená, že po tomto čase se polovina z jakéhokoli množství tritia změní na helium. Na základě této skutečnosti je u technologie Trigalight® garantována životnost 10 let. Princip fungování technologie GTLS zobrazuje níže uvedená animace, použitá s laskavým svolení společnost MB Microtec ag. (© MB Microtech ag)

Intenzita barev

Vyzařované světlo může mít různou barvu a intenzitu na základě použité luminiscenční vrstvy. Nejvyšší intenzitu má světlo zelené barvy (100 %). Od něj jsou odvozené intenzity ostatních barev: Zelená: 100% Žlutá: 80% Bílá: 60% Ledově modrá: 60% Oranžová: 40% Růžová: 40% Fialová: 30% Červená: 20% Modrá: 15%

Kdo používá

Technologii Trigalight (nazýváno také jako LLT) používá do svých hodinek samotný Traser, ale mimo jiné i značka Luminox.

Videa

0 Watch in comparison Show

Nothing was found