Jak vybrat hodinky

Jak vybrat hodinkyVýběr hodinek je něco, co většina z nás neprovádí každý den. Průměrně si člověk pořizuje nové hodinky jednou za 3 až 5 let. Aby byl výběr nových hodinek co nejjednodušší, tak bychom si měli před samotným výběrem odpovědět na několik základních otázek.

Pár doplňujících článků:

 

Pro koho

Vhodně vybrané hodinky by měly vyjadřovat osobnost člověka. Pokud pořizujeme hodinky někomu jinému, musíme se zamyslet nad jeho povahou, postavením a životním stylem. Manželku či přítelkyni s citem pro detail a oblibou kvalitních materiálů příliš nenadchneme plastovým pouzdrem a stopkami. Pro někoho může být podstatná hmotnost a velikost hodinek nebo materiál sklíčka. Pro jedince s úzkým zápěstím je zpravidla lepší vybrat hodinky s menším průměrem pouzdra. Naopak extravagantní lidé zase sáhnou spíše po výrazných a nápaditých hodinkách.

Snažte se proto vždy vcítit do člověka, kterému hodinky vybíráte. Co má rád, jaké doplňky nosí, je spíše technický, společenský nebo sportovní typ?

 

Využití

Ve chvíli, kdy máme jasno, kdo a kam bude hodinky nosit, můžeme se zajímat o druhy hodinek a s nimi spojené vlastnosti.

 

• Společenské hodinky (klasické, business)

Reprezentativní hodinky vhodné do společnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z mála pánských doplňků, tak by měl s těmi ostatními ladit (prsten, kravata atd). Je kladen důraz na detail, jednoduchý design a kvalitní zpracování. Bohatě postačí minerální sklíčko a nižší stupeň vodotěsnosti. Vybírat bychom měli mezi koženým páskem, nebo ocelovým tahem. K obleku pak doporučujeme pouze kožené provedení řemínku.

 

• Sportovní hodinky

Rybáři, potápěči, aktivní sportovci, trenéři, ale i lidé pohybující se často v náročném, mokrém a prašném prostředí. Takovým uživatelům je potřeba koupit náležitě vybavené hodinky. Samozřejmostí by měl být vysoký stupeň vodotěsnosti (200m a více) a safírové sklíčko. Můžeme volit z široké škály materiálů řemínků, ale pro častý styk s vodou nedoporučujeme kožený pásek. Pro jedince pracující s časem jsou příjemným doplňkem stopky (chronograf) a otočná luneta. Pro turisty se může hodit kompas.

Milovníkům vody můžeme doporučit hodinky 

Wenger Sea Force a všem vojákům hodinky Traser.

 

• Designové hodinky

Hodinky, které jsou něčím zajímavé, výrazné a doplňují náš zevnějšek. Různé materiály, kombinace barev a zajímavé tvary. Často se můžeme setkat s hodinkami větších průměrů (více než 50mm) nebo s více ciferníky. Rozhodně nejsou pro každého a častěji je vyhledávají ženy. Slouží pak více jako doplněk a funkce jdou stranou.

 

• Celodenní hodinky (univerzální)

Poslední dobou se u našich klientů setkáváme s tím, že hledají hodinky, které je mohou doprovázet 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Většinou jim tedy doporučujeme alespoň minerální sklíčko se safírovou úpravou, aby odolávaly všudypřítomné možnosti poškrábání. Každodennímu kontaktu s vodou (mytí rukou, sprcha, déšť) nejlépe odolávají hodinky s vodotěsností 50m a více.

Mezi velmi oblíbené modely patří hodinky Seiko, či cenově přijatelnější Wenger Commando.

 

• Limitované edice hodinek (unikátní)

Chcete unikátní hodinky, které nebude mít nikdo ve vašem okolí? Pak zvažte limitované edice hodinek. Jejich velká deviza je také fakt, že časem rostou na ceně.

 

Cenová relace

Zde bychom si dovolili použít heslo „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Jak bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, tak pořízení hodinek není každodenní záležitostí. Hodinky se cenově pohybují na různých úrovních. Nejlepším východiskem je zpravidla kompromis, ale nevyčítejte si ani mírné připlacení za dražší model. Zvláště u hodinek do náročnějších podmínek se to vyplatí. Jde přeci o hodinky, které budete nosit několik let.

 

Zdánlivé detaily

Sklíčko hodinek

Minerální vs. Safírové sklíčko

Při výběru sklíčka je důležité přemýšlet nad prostředím, ve kterém se pohybujeme. Minerální sklíčko dosahuje cca šestého stupně tvrdosti na Mohsově stupnici. Do kanceláře, či k obleku, je tedy naprosto dostačují. Safírové sklíčko je na pozici devět, takže se dá poškrábat pouze nerostem stejné tvrdosti a tvrdším, což už je pouze diamant. Vyhledávaným kompromisem je minerální sklíčko se safírovou úpravou. Jedná se o minerální sklo doplněné vrstvou syntetického safíru.

Pokud ale víte, že hodinky budou vystavovány častým nárazům (při práci, sportu nebo v přírodě), tak doporučujeme volit minerální sklíčko. Je totiž oproti safíru odolnější vůči roztříštění a jedinou daní na kráse je občasná rýha.

 

Vodotěsnost (voděodolnost)

Našim zákazníkům vždy radíme nepodceňovat vodotěsnost hodinek. Není nic nepříjemnějšího, než zjištění zamlžených, nebo úplně promočených hodinek. Pokud s hodinkami chcete občas plavat, tak se poohlédněte po hodinkách s voděodolností 100m. V případě, že se budete s hodinkami i potápět, je nutné volit modely s 200m a výše. Hodinky s nižším stupněm voděodolnosti (30m a 50m) by do kontaktu s vodou moc přicházet neměly.

 

Druhy řemínků

Klasikou je kožený pásek. Zpočátku se může jevit příliš tvrdý a neohebný, ale časem se přizpůsobí každé ruce. Není vhodné ho často namáčet a pro zachování jeho vlastností je dobré o něj pečovat. Naopak s ocelovým tahem můžete kamkoliv. Zkrácení na požadovanou délku je otázkou pár minut. Pro někoho může být problémem jeho váha. Textilní pásek je zase velmi lehký, ale nepříliš odolný vůči mechanickému poškození.

Další možností jsou pryžové, silikonové a kaučukové pásky. Jsou vhodné do vody, lehké a příjemné na nošení. Bohužel s nimi ale ve vybrané společnosti moc parády neuděláte. I když mnohé značky již kombinují i silikonové řemínky (v černém provedení) se společenskými hodinkami.

Takže i zde platí - vybírejte řemínek podle plánovaného používání hodinek (sport, společnost, běžné nošení).

 

Funkce

Hodinky nejsou pouze ukazatelem času, ale mohou nabízet i další funkce. Tou základní je datum, v některých případech ukazující také den v týdnu. Měřit čas můžeme pomocí stopek (chronografu) a rychlost pomocí tachymetru. Mnoho uživatelů ocení budík a někteří také kompas.

 

Pohon hodinek

V případě mechanického pohonu hodinek si můžeme vybrat mezi ručním a automatickým nátahem. Běžnější a v mnoha ohledech lepší je ale pohon bateriový - tzv. quartz. Odpadá potřeba natahovat hodinky, stačí pouze jednou za cca 2-3 roky baterii vyměnit. Strojek je odolnější proti poškození, přesnější a levnější. Alternativou je solární pohon, který posouvá možnosti napájení ještě mnohem dál.

To ale nic nemění na tom, že praví fajnšmekři si potrpí na duši hodinek. Pouze mechanický / automatický strojek je ta pravá hodinařina, kterou má smysl obdivovat. Pokud tedy patříte do této skupiny, určitě hledejte v sekci automatické a mechanické hodinky.

 

Kde nakoupit

Rozhodně pouze u autorizovaných prodejců. Poznáte je tak, že jsou uvedení na seznamu prodejců u autorizovaného distributora konkrétní značky. Jenom takový prodejce vám může zaručit originalitu, požadovanou kvalitu hodinek a záruku spojenou se zákaznickým servisem. Firma Helveti s.r.o. je autorizovaným prodejcem a může Vám tak poskytnout maximální servis a kvalitní služby.

 

Vyberte si hodinky za pomoci našeho filtrování v katalogu.

 

Kam dál?

0 Watch in comparison Show

Nothing was found