The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The Rotring Rapidograph technical pen is suitable for use on tracing and translucent tracing paper.
The pen uses a unique capillary ink reservoir that comes already threaded, so there is no need to clean it when replacing the cartridge. There is also a pressure equalization system.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Red |
| Filling type | Cartridges |
| Weight | 0.02 |
| Šířka | 14 cm |
| Výška | 2 cm |
| Délka | 3.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query