The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern Waterman rollerball pen from the Hémisphère model series, which is a clear example of clean, simple and luxurious design.
The roller features a brass lacquered body and snap-on cap, complemented by 23ct gold plated details. The Hémisphère boasts quality materials that will not disappoint even the most demanding users. Thanks to its features, it will surely stand up not only in everyday work or study duties.
Supplied with a black refill and in an elegant gift box, the design of which may vary according to stock availability.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please feel free to contact us either by phone or email.
| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Roller |
| Color | Black, Purple, Yellow |
| Ink color | Black |
| Pen material | Brass, Gold |
| Weight | 0.04 |
| Šířka | 7 cm |
| Výška | 17.7 cm |
| Délka | 4 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query