The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern rollerball from Faber-Castell's Hexo collection, which relies on a sober design in a modern concept.
The roller has a hexagonal body and lid in anodised aluminium, complemented by metallic details. There is also a flexible metal clip, a ceramic tipand a snap-on cap. The uncomplicated design and first-class workmanship of the Hexo collection will find its fans among the young generation and experienced businessmen.
Supplied with black refill and in a gift box.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Roller |
| Color | Black |
| Ink color | Black |
| Pen material | Aluminium, Kov |
| Weight | 0.0187 |
| Šířka | 6 cm |
| Výška | 18 cm |
| Délka | 2.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query