The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern rollerball from Faber-Castell's Ambition collection, which emphasises unique design combined with functionality.
The roller has a body made of precious resin, which is complemented by details in chrome-plated polished metal. The body of the roller is made using a 3D printer. There is also a flexible metal clip, a ceramic tip and a snap-on cap. The modern design and premium materials guarantee comfort even when using the roller every day.
Supplied with black refill and in a gift box.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Roller |
| Color | Black, Gray |
| Ink color | Black |
| Pen material | Resin, Chrom, Kov |
| Weight | 0.036 |
| Šířka | 2.1 cm |
| Výška | 1.8 cm |
| Délka | 16.2 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query