The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A timeless fountain pen from Parker's Vector range that embodies a modern and distinctive look.
The pen has a brass barrel and a snap-on cap with a satin metallic blue lacquer finish. Combined with chrome accessories, it looks timeless and modern. The stainless steel nib is decorated with a fine engraving. The modern design and transparent grip will delight all users who place a premium on writing comfort. The pen is exclusively adapted to the use of QUINK ink cartridges or converter.
Variants:
Engraving: Some pens can be laser engraved with a name, monogram or logo. The engraved area will be gold. If you are interested in engraving, please feel free to contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Gray, Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Brass, Chrom |
| Nib material | Stainless steel |
| Engraving | Yes |
| Weight | 0.024 |
| Šířka | 6 cm |
| Výška | 20.5 cm |
| Délka | 1.6 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query