The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A timeless fountain pen from Parker's Vector range that embodies a modern and distinctive look.
The pen has a silver-tone stainless steel barrel and snap cap. Combined with stainless steel accessories, it looks timeless and modern. The F-size stainless steel nib and the dual-channel ink supply system guarantee maximum comfort when using the pen. The modern design will delight all users who place a premium on writing comfort. The pen is exclusively adapted to the use of QUINK ink cartridges or converter.
Supplied in a gift box and with a blue refill.
Nib types:

| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray |
| Ink color | Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel |
| Nib material | Stainless steel |
| Weight | 0.0175 |
| Šířka | 5.3 cm |
| Výška | 17.8 cm |
| Délka | 2.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query