The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A luxury fountain pen from Parker's Sonnet range that stands out for its elegance and a touch of luxury.
The Parker Sonnet pen has a brass barrel with a blue lacquered finish and a coin silver snap cap, while the grip part of the pen is made of brushed stainless steel with decorative rose gold rings. At first glance, it catches the eye with its ornate laser-engraved engravings of the Mount Fuji theme and rose gold accessories that make it look luxurious and timeless. There is also a high-quality 18K gold tip with an engraving inspired by a world map. The pen gives users all the benefits of the unique writing instruments in this model series. Its modern style and distinctive design make it the ideal accessory for important business meetings. The Sonnet is not only elegant, but also highly professional and reliable.
Variants are produced:
Supplied in an elegant gift box.
Some pens can be laserengraved with a name, monogram or logo. If you are interested in engraving, please contact us either by phone or email.
Nib types:

| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Gray, Pink, Blue |
| Ink color | Black |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Brass, Steel, Gold, Silver |
| Nib material | Gold |
| Engraving | Yes |
| Weight | 0.0408, 0.0423 |
| Šířka | 17.8 cm |
| Výška | 8.5 cm |
| Délka | 4 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query