The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern fountain pen from Parker's Jotter range, a design classic that prides itself on quality.
The pen has a lacquered barrel and snap cap in brushed stainless steel. Combined with stainless steel accessories plated in chrome with a polished finish, it creates a timeless and modern ensemble. The stainless steel tip supplies ink to the dual channel system. The perfectly matched design and premium pen materials guarantee reliability and maximum writing comfort. The pen is exclusively adapted to the use of QUINK ink cartridges or converter.
Variants:
Supplied with blue refill and in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please feel free to contact us either by phone or email.
Tip types:

| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Fountain pen |
| Color | Black, Gray, Blue |
| Ink color | Blue |
| Filling type | Cartridges, Converter |
| Pen material | Steel, Chrom |
| Nib material | Stainless steel |
| Engraving | Yes |
| Weight | 0.0142 |
| Šířka | 5.2 cm |
| Výška | 17.5 cm |
| Délka | 2.7 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query