The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
50 m
The Orient Star RE-ND0020L Limited Edition watch belongs to the Classic series. The model offers a clean and elegant design, which makes the watch a suitable accessory to a dress or suit.
The Orient Star Classic Semi Skeleton RE-ND0020L watch is part of the limited edition models with a sky blue dial, inspired by the snowy landscape and reminiscent of the crisp winter air of the countryside lying under a blanket of snow. The pink-gold Orient Star logo on all three models represents light snowflakes floating down from the sky.
The case of the Orient Star RE-ND0020L00B is made of stainless steel and inside it we find the Orient 55C22 in-house mechanical movement. This self-winding movement offers a power reserve of around 40 hours. Of course, there is a function to stop the second hand when setting the time (hacking). Many will be pleased to see the movement's flywheel at the 9 o'clock position, the so-called "open heart". The movement, operating at a frequency of 21,600 semi-frequencies/hour, can be observed thanks to the transparent caseback.
The simple, timeless, perfectly clear light blue dial is protected by a slightly domed mineral crystal. The watch delights with its details, which include the delicate blue hands, the shape-interesting signed crown, the Roman numerals at the hour positions, the domed glass effect, or the lunette with a rose-gold IP finish. The watch is not lacking in overall fineness of detail and exceptional quality of workmanship. The versatility of the watch is enhanced by the supplied steel bracelet finished with a butterfly clasp.
The water resistance of this model is 50 m, so the watch can easily withstand normal contact with water, such as rain, exceptionally a shower. Its specific look and 30.5mm case diameter make it a great choice for an elegant ladies' watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Orient Star |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | 55C22 |
| Movement accuracy in seconds | ±25 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 30,5 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
36,6 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Light blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Open heart ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 14 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date, Open Heart |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The production of mechanical watches with a timeless design is typical for the Japanese brand Orient Star. The name expresses the goal and the effort to create mechanical watches that attract attention with their high quality and perfect workmanship. The story of the Orient Star brand began with the establishment of Tama Keiki Co. in 1950, which was renamed the Orient Watch Company a year later. The year 1951 is associated with the creation of a higher class of Orient watches, the Orient Star brand. The brand is known for its philosophy that there is no need to invest high funds in marketing, but on the contrary to reduce the available price and increase the quality. Thanks to this, the Orient Star watch reaches an imaginary quality peak in its price range.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Orient brand.
Model lines: Classic Contemporary Sports
Manufacturer information: Seiko Epson Corporation, JR Shinjuku Miraina Tower, 4-1-6 Shinjuku, Tokyo, Japan / info@orient-w.co.jp
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: