The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
200 m
With the Neo Classic Sports,Orient expands the range of popular watches in the Sports collection. The watch is a reinterpretation of the very popular sports style models from the 1960s and 1970s.
In the 60s and 70s, there were many models on the market using bold shapes and colors, Orient decided to revive this fun retro and release it in the form of the new Neo Classic Sports collection and its limited edition represented by the RA-AA0E07B model in 2000 pieces, which impresses with indices drawn in a rainbow scale.
The case of the Orient Neo Classic Sports RA-AA0E07B is made of stainless steel with a black PVD finish and houses the Orient F6922 mechanical movement with automatic winding. The movement has 22 jewels, a running frequency of 21,600 semi-frequencies per hour and a winding reserve of approximately 40 hours. It also has a second hand stop when the watch is set (hacking) and a manual winding option.
In addition to the time display, the watch offers a date and day-of-the-week function at the 3 o'clock position and a 60-minute internal rotating lunette that allows the time to be timed. The unusual distinctive retro dial, is protected by a mineral crystal. The inner rotating lunette can be operated by the crown at the 4 o'clock position. The luminescence used on the hands and hour points ensures easier legibility in low light conditions. The case is complemented by a thin leather strap finished with a pin buckle. The 200 m water resistance of this model is supported by a screw-down caseback. With a case diameter of 43.5 mm, the Orient RA-AA0E07B19B is one of the larger yet comfortable models on the wrist.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Orient |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | F6922 |
| Movement accuracy in seconds | -15/ +25 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 43,5 mm |
| Case height | 13,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Case color | Black |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Swivel bezel |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
| Other functions | Internal rotating bezel |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Japanese Orient watch is known for several iconic models (for example, Orient Bambino, Orient Mako, Orient Calendar). Diving watches in particular are of great interest. Orient began producing watches in 1950 and is known for its philosophy that it is not necessary to invest a lot of money in marketing, but rather to reduce the affordable price and increase quality. Thanks to this, the Orient watch reaches an imaginary top in its price range.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Orient brand.
Manufacturer information: Seiko Epson Corporation, JR Shinjuku Miraina Tower, 4-1-6 Shinjuku, Tokyo, Japan / info@orient-w.co.jp
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: