The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
200 m
This new version of the Nivada Chronosport boasts the familiar Art Deco-style typography on the sub-dials, here in salmon tones that illuminate the textured black dial and create depth with a 3D effect.
Powered by a VK67 Meca-Quartz movement with a three-year battery life. The chronograph hand runs smoothly through the dial, mimicking the movement of a mechanical watch. The principle of the Meca-Quartz movement is to combine the precision of a battery with the beauty of traditional watchmaking thanks to the automatic movement module. The battery provides the timekeeping function, while the mechanical module ensures the correct operation of the chronograph (at the 6 o'clock position).
Meca-Quartz Chronosport models are available with several strap options, including leather, various styles of steel and rubber.
Limited to 200 pieces.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Nivada Grenchen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | VK67 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
3 years |
| Case size | 38 mm |
| Case height | 10,7 mm |
| Case shape | Barrel |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
bidirectional rotating |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Stopwatch |
Luminescence ![]() |
Dials and hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Nivada Grenchen, založená ve městě Grenchen ve Švýcarsku v roce 1926, je značka, která byla známá svými hodinářskými inovacemi v 50. a 60. letech s jejich legendárními kolekcemi Antarctic & Chronomaster Aviator Sea Diver. Dnes, téměř o století později, restartovali Nivadu Grenchen s cílem přivést zpět k životu dědictví a designy, které tehdy Nivadu vytvářely.
Recenze modelů a další zajímavosti o značce najdete také na blogu nebo v podcastu.
Informace o výrobci: Nivada Grenchen, Asia Fulfillment Center, Montrichard (H.K) Limited, Cable TV Tower No 9 Hoi Shing Road, Hong Kong / contact@nivadagrenchenofficial.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: