The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The watercolour sketchbook from the world-famous Moleskine brand is suitable for drawings, sketches and watercolours. In short, it will be a great tool for capturing every inspiration.
It boasts a sturdy, spine-sewn binding in cardboard boards and a handy elastic band to prevent spontaneous opening. The 200 gsm paper is 25% cotton fibre - cold pressed, identical on both sides and specially created for Moleskine. It is characterised by its unique ability to hold a large amount of water.
Dimensions: 21 x 29,7 cm, 30 sheets
Sketchbook sizes:
| Guarantee | 2 years |
| Weight | 0.521 |
| Šířka | 29.7 cm |
| Výška | 21 cm |
| Délka | 1.8 cm |
| Dimensions | A4 (XXL) |
Layout ![]() |
plain |
| Cover | Hard |
| Color | Black |
| Number of pages | 30 |
| Paper weight | 200 g |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query