The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The biggest advantage of the Rotring Rapid Pro mechanical pencil is its unique shape and modern design. The clean, angular lines embody timelessness, but it is especially the hexagonal body with non-slip grooved grip that makes the Rotring Rapid Pro the ideal writing tool for any occasion.
The Rotring Rapid Pro micro pencil has a brass body with a lacquered finish and, combined with details in the same colour, confirms its timelessness and modern style. It also includes a built-in and replaceable eraser under the cap cover and a two-stage ink ejection system. The guide tube slides out first to protect the ink from breaking, followed by the ink itself.
This model is available in 0.5 or 0.7 mm thick HB ink.
Supplied in a triangular gift box.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Mechanical pencil |
| Color | Gray, Red |
| Pen material | Brass |
| Engraving | No |
| Šířka | 2.2, 2 cm |
| Výška | 15.3, 15.5 cm |
| Délka | 1.8, 2 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query