The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The greatest advantage of the Rotring 800 mechanical pencil is its unique shape and modern design. The clean, angular lines embody timelessness, but it is especially the hexagonal body with non-slip grooved grip that makes the Rotring 800 the ideal writing tool for every occasion.
The Rotring 800 micro pencil has a brass body with a lacquered finish and, combined with details in the same colour, confirms its timelessness and modern style. It also includes a built-in and replaceable eraser under the cap cover adjustable ink hardness indicator.
This model is available in a 0.5 or 0.7 mm thick HB ink version.
Supplied in a triangular gift box.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Mechanical pencil |
| Color | Black, Red, Yellow |
| Pen material | Brass |
| Engraving | No |
| Šířka | 2 cm |
| Výška | 15.2, 15.5 cm |
| Délka | 2 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query