The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
100 m
The Maurice Lacroix Masterpiece Moonphase Rétrograde MP6608-SS001-110 men's Swiss watch belongs to the Masterpiece collection, where we find the best of Maurice Lacroix watchmaking. This model impresses with its retrograde design of three hands.
The Maurice Lacroix Masterpiece Moonphase Rétrograde MP6608-SS001-110 watch has a case made of stainless steel, which is complemented by a blue calfskin strap with the brand's silver logo. Inside, the mechanical movement with automatic winding ML292 works reliably, whose operation can be observed through the transparent caseback. It is based on the reliable Sellita SW200 movement, running at a frequency of 28,000 semi-frequencies per hour and has 39 jewels. The winding reserve is up to 36 hours. The machine is decorated with vertical Geneva stripes (Côtes de Genève).
The uniqueness of the movement lies in the in-house superstructure designed and manufactured by Maurice Lacroix. A significant innovation is the retrograde design of the two hands. At the eleven o'clock position it is the date indicator, at the second o'clock position it is the day of the week indicator. At six o'clock we find an off-centre seconds hand and a moon phase indicator. The movement also has a "hacking" function (stopping the second hand when ordered) and the possibility of manual winding with the crown.
Thesilver guilloche dial is protected by a sapphire crystal with an anti-reflective coating for maximum scratch resistance. The dial is suitably complemented by blue faceted hands and indexes in the form of tiny Roman numerals. The water resistance of this model is 100m, so it can handle even greater contact with water, such as showers, rain or swimming.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Maurice Lacroix |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ML292 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
36 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Moon phase | Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Moon phase, Transparent back case |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Swiss brand Maurice Lacroix is relatively young, it was founded in 1974, but today it is among the top brands. In recent years, it has drawn more and more attention to itself with exclusive mechanical models, with which it sets new standards in the watch industry. It is proud of many important awards in the field of mechanical watches. Their product portfolio includes the most difficult horological complications, including retrograde indicators, a five-day power reserve or a tourbillon.
Maurice Lacroix is the author of 14 of his own movements (calibres), including the first mechanical watch with memory - Mémoire 1. For the Pontos Décentrique GMT with all indicators located off-center, the brand won the prestigious RED DOT award for best design in 2007. Another RED DOT went to the all-gold Masterpiece Squelette two years later.
Of course, Maurice Lacroix does not forget about ordinary users either. It therefore produces classic mid-range quartz watches with more common Ronda movements designed for everyday wear. Whether it's cheaper lines or exceptional limited edition hand-wound watches, Maurice Lacroix always uses the best materials and technology.
The brand holds the prestigious Manufacture Horlogére Suisse watch label, which can only be used by a manufacturer that manufactures its own watches from its own cases to movements. You can find the Maurice Lacroix factories directly in the Swiss Jura - the mountain village of Saignelégier.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of Maurice Lacroix watches.
Manufacturer information: Maurice Lacroix SA, Rue des Rangiers 21, 2350 Saignelégier, Switzerland / info@mauricelacroix.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: