The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
105 g
Waterproof
200 m
The LUMINOX XS.3123.DF watch comes from the Pacific Diver collection and impresses with its durable all-steel processing. Tritium luminescence LLT ensures the watch's legibility in the dark for up to 25 years...
Thewater resistance of the watch is 200m and can therefore handle swimming, water sports or even deep-sea diving.With a case diameter of 44mm, it is one of the larger watches. The watch is covered with anti-reflective sapphire crystal, which guarantees excellent legibility and you also don't have to worry about scratching the watch. In terms of features, it offers a rotating lunette and a date display at the 3rd position.
The biggest advantage of the watch is the tritium luminescence, which ensures the watch's legibility in the dark, without any illumination, for up to 25 years.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Military, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 105 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 515 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Trigalight – green, orange |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query