The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Bronz
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
95 g
Waterproof
200 m
The Luminox XS.0927 is from the Navy SEAL collection. The model impresses especially with its well-crafted bronze case and tritium luminescence LLT. This ensures the watch's legibility in the dark for up to 15 years. The dial is protected by an anti-reflective sapphire crystal and the water resistance is 200 meters - suitable for swimming and recreational diving.
This model has an automatic movement. The watch is made in a combination of a bronze case with a brown leather strap. With a case diameter of 42 mm, it is a medium-sized watch that fits comfortably on any man's hand. Among the features, they offer a date and day of the week display at the 3rd position.
Bronze has several advantageous qualities and one of them is the reason why it was chosen as the metal for the latest edition of Luminox watches: its original and unique patina. Unlike gold and silver, bronze oxidises and changes colour quickly when in contact with air and water. This oxidation process gives the watch a special greenish hue that makes each timepiece a shade that even devoted watch collectors can't resist. With the new Luminox Sport Timer, the Bronze Age is making a comeback.
This model is produced in a limited edition of 500 pieces worldwide.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Luminox |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 95 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Sellita |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Bronze |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Trigalight |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Polyamide Tigalight hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The name Luminox was created by combining the words Lumi (Latin for light) and Nox (Latin for night). The brand was founded in 1989 and offers a watch with a unique LLT technology (self-powered lighting - tritium tubes), thanks to which you can see the Luminox watch in all conditions. The luminescence lifespan is up to 25 years and is identical to the Traser trigalight. The "Swiss made" label guarantees quality.
The Luminox watch became known for its cooperation with the Navy SEAL, when it supplied the US Navy with a specially developed watch for night missions. This was followed by orders from the US Air Force (Nighthawk Fighter Jet), elite forces and Lockheed Martin. Today, Luminox is synonymous with reliable, durable watches equipped with cutting-edge technologies.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Luminox brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon/SZ, Switzerland / webshop-uk@luminox.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: