The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
91 g
Waterproof
300 m
The Luminox Scott Cassell Deep Dive 1551 from the SEA series impresses with its durable carbon case and tritium LLT luminescence, which ensures the watch's legibility in the dark for up to 25 years.
The case is made of lightweight yet very durable carbon, the strap is rubber. Inside the case is a Ronda 715 Swiss battery movement, which features a date display at the 3 position. With a case diameter of 45 mm, it is one of the larger watches in terms of size.
Thedial is protected by an anti-reflective sapphire crystal, which ensures maximum resistance to scratches and flawless legibility even in bright sunlight.Water resistance is 300 meters, so the watch can withstand activities in water, including deep-sea diving. Underwater, you'll also appreciate the patented crown protection and lunette fixing, which is unidirectionally rotatable.
This model was developed in honor of Scott Cassell, American diver, explorer, documentary filmmaker and counter-terrorism fighter. A portion of the proceeds from the sale of this model is donated to Cassell's organization "Sea Wolves", which is dedicated to ocean research and conservation.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Luminox |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Military, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 300 m |
| Weight | 91 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 715 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 15 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Carbon |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Rubber |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
LLT |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The name Luminox was created by combining the words Lumi (Latin for light) and Nox (Latin for night). The brand was founded in 1989 and offers a watch with a unique LLT technology (self-powered lighting - tritium tubes), thanks to which you can see the Luminox watch in all conditions. The luminescence lifespan is up to 25 years and is identical to the Traser trigalight. The "Swiss made" label guarantees quality.
The Luminox watch became known for its cooperation with the Navy SEAL, when it supplied the US Navy with a specially developed watch for night missions. This was followed by orders from the US Air Force (Nighthawk Fighter Jet), elite forces and Lockheed Martin. Today, Luminox is synonymous with reliable, durable watches equipped with cutting-edge technologies.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Luminox brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon/SZ, Switzerland / webshop-uk@luminox.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: