The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
The timeless Lamy ballpoint pen from the 2000 collection, inspired by the principles of the Bauhaus artistic style and awarded with international prizes.
The pen has a high-quality passionwood barrel, complemented by stainless steel details. The elegant combination of quality materials and clean design makes the pen an ideal writing instrument for everyday use, both for work and study.
Supplied in a gift box with stand.
| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Brown, Gray |
| Pen material | Steel, Wood |
| Weight | 0.392 |
| Šířka | 8 cm |
| Výška | 22.5 cm |
| Délka | 8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query